Co jeść przy zakażeniu Helicobacter pylori?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Spis treści
Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori?
Problemy gastryczne sprawiają, że pogarsza się nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nic nie jest tak uciążliwe, jak ból albo uczucie wzdęcia po zjedzeniu każdego posiłku. Aby dowiedzieć się, w czym tkwi problem, należy zasięgnąć porady lekarskiej, a potem przejść szereg badań. Do samego zarażenia bakterią Helicobacter pylori dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie. Ma miejsce drogą pokarmową, na przykład podczas używania wspólnych naczyń albo picia z tej samej butelki. Badania wykazują, że ponad 60% dorosłych Polaków jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori, jednak dobra informacja jest taka, że u większości zostaje w stanie uśpienia.
Jakie są metody rozpoznania bakterii Helicobacter pylori?
Bakterię Helicobacter pyliori można wykryć na kilka sposobów. Są wśród nich metody inwazyjne i nieinwazyjne.
Do metod inwazyjnych zaliczamy:
- Test urazowy, który jest wykonywany z wycinka błony śluzowej podczas gastroskopii,
- Badanie histologiczne – wycinek z części odźwiernikowej,
- Hodowla bakteryjna.
Metody nieinwazyjne to natomiast:
- Testy oddechowe,
- Testy wykrywający antygeny Helicobacter pylori w kale,
- Testy serologiczne.
Co jeść przy zakażeniu Helicobacter pylori?
Każda choroba układu pokarmowego wymaga od chorego zmiany w diecie. Powinniśmy w takich przypadkach zadbać o to, aby spożywane posiłki wspomagały leczenie, a nie mu szkodziły. Wobec tego, po wykryciu zakażenia Helicobacter pylori, powinniśmy przejść na specjalną dietę. Najważniejsze powinno być jedzenie częściej (5-6 razy dziennie) małych porcji, o w miarę stałych porach. Zamiast tłustej wieprzowiny, powinniśmy przejść na mięsa chude, np. drobiowe albo z królika oraz ryby, takie jak: dorsz, pstrąg, okoń morski oraz szczupak.
Jakie warzywa jeść przy zakażeniu Helicobacter pylori?
Przy zakażeniu Helicobacter pylori powinniśmy spożywać warzywa, które nie powodują uczucia wzdęcia i łatwo przerobić je na krem. Idealnie sprawdzą się: marchewki, dynie, cukinie, buraki, szpinak, bataty i ziemniaki. W szczególności ziemniaki, które są bardzo sycące i pozwolą na szybkie najedzenie się.
Jakie płyny spożywać podczas zakażenia Helicobacter pylori?
Woda niegazowana powinna zostać naszym przyjacielem. Jak mówi znane przysłowie: woda zdrowia doda. W tym przypadku powinniśmy pić głównie ją. Można też pić rozcieńczone wodą soki, kompoty oraz słabą herbatę. Dobra będzie również zielona herbata.
Czego unikać podczas zakażenia Helicobacter pylori?
Lista produktów, których powinniśmy unikać, jest niestety długa. Jednak warto na uwadze mieć, że spożywane przez nas pokarmy powinny nam pomóc w odbudowie zdrowego żołądka! Podczas zakażenia Helicobacter pylori nie powinniśmy spożywać tłustych, smażonych dań kuchni tradycyjnej, dań mocno przyprawionych, produktów marynowanych, wędzonych oraz smażonych. Przez fakt przyjmowania specjalnych leków, niewskazane, a wręcz zabronione jest spożywanie alkoholu pod każdą postacią. Nie zaleca się również picia napojów i wody gazowanej.
Jakie są naturalne metody leczenia Helicobacter pylori?
Przy zakażeniu Helicobacter pylori powinniśmy zwracać uwagę na spożywanie specjalnych, naturalnych składników, które mogą wspomagać szybsze wyleczenie. Wśród nich można wyróżnić czarnuszkę siewną, aloes oraz imbir.
Jak w naturalny sposób zapobiegać nawrotowi Helicobacter pylori?
Naturalne sposoby mogą pomóc nam również w zapobieganiu nawrotowi Helicobacter pylori. W tym przypadku warto spożywać zioła, które mają w składzie polisacharydy. Składnik ten ma podobną budowę strukturalną jak mucyny wyściełające żołądek. Kuracja nimi ma szansę zablokować przyczepność do warstwy śluzowej żołądka i w ten sposób uniemożliwić dalszy rozwój zakażenia. Znajdują się one między innymi w algach i czarnej porzeczce.
Jak leczyć bakterie w żołądku?
Badania wykazują, że przetrwanie bakterii w żołądku jest niemożliwe. Jedynym wyjątkiem jest Helicobacter pylori, bakteria ta przez swoje właściwości zagnieżdża się w żołądku i może wywoływać zapalenie żołądka, wrzody i inne schorzenia. Wobec tego leczenie Helicobacter pylori odbywa się poprzez leczenie skojarzone. Chory otrzymuje 2 różne antybiotyki oraz 1 lek, który zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.
Czym jest eradykacja i ile trwa leczenie Helicobacter pylori?
Eradykacja to stosowanie tzw. schematu leczenia przeciwbakteryjnego. Polega na przyjmowaniu kilku leków przez określony czas. Eradykacja obejmuje stosowanie leku hamującego wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Leczenie Helicobater pylori trwa od 10 do 14 dni, a schematów eradykacji jest kilka.
Jak wspomagać leczenie Helicobacter pylori?
Aby wspomóc leczenie bakterii Helicobacter pylori, warto wybrać HelicoFood, który w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne do wspomagania prawidłowej pracy żołądka. Preparat przeznaczony jest dla osób, które są zakażone bakterią Helicobacter pylori lub są w trakcie eradykacji.
Polecane dla Ciebie artykuły
Czy wiesz, jak wygląda leczenie Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori to bakteria mająca spiralny kształt, która może bez żadnych problemów bytować i namnażać się w żołądku. Jest dobrze przystosowana do rozwoju w kwaśnym środowisku, a poprzez wytwarzanie ureazy potrafi je zobojętnić.
WięcejHelicobacter pylori dieta – co najlepiej jeść?
Przy Helicobacter dieta powinna być zbilansowana i zdrowa. Warto pamiętać, że zaleca się spożywać 5-6 małych posiłków dziennie – pomoże to odbudować florę bakteryjną jelit.
WięcejNaturalne metody leczenia Helicobacter pylori
Helicobacter pylori to jedna z najczęstszych przyczyn bólu żołądka oraz problemów gastrycznych. Co ciekawe, ponad połowa dorosłych Polaków jest nią zarażona, jednakże tylko u 20% z nich objawia się ona w różny sposób.
WięcejPrzyczyny wypadania włosów
W obecnych czasach rola włosów została wyraźnie zredukowana i pełni, w niewielkim stopniu, funkcje izolacyjne, ochronne oraz receptorowe.
WięcejNajczęściej wybierane produkty VITADIET
HelicoFood + żurawina 7 saszetek – suplement diety
HelicoDiet®
7 saszetek
Zawiera przebadaną i opatentowaną mieszankę ziołową HelicoDiet®
Przyczynia się do pasażu jelitowego i prawidłowego funkcjonowania jelit
Dervit Hair Boost 100 ml
komórki macierzyste z pędu bambusa, apigenina, kwas oleanolowy, peptyd biotynyl-GHK, witamina B7
100 mililitrów
Roślinna formuła z komórkami macierzystymi z bambusa
95,6% składników pochodzenia naturalnego
Dervit Beauty – 30 saszetek suplement diety
Dermaval™, AminoDerm7
30 saszetek
Zawiera przebadaną mieszankę DERMAVAL™ o udowodnionym klinicznie działaniu
Uzupełnia dietę o składniki niezbędne do procesu syntezy kolagenu: witaminę C oraz aminokwasy