Image Blog

Czy wiesz, że…

Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, zmniejsza uczucie stresu oraz zmęczenia, a także wspomaga równowagę hormonalną kobiet?

Magnez normuje funkcje układu nerwowego i polepsza pracę szarych komórek. Biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Zmniejsza też ich nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie.

Magnez odpowiedzialny jest także za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego - zarówno zapobiega chorobom serca, jak i wspomaga ich leczenie. W przypadku niedoboru magnezu w organizmie, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to doprowadzić może do wzrostu ciśnienia krwi. 

Magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby. Jeżeli dostarczamy go w ilości większej niż wapnia, zapobiega także osteoporozie. 

Pierwiastek ten poprawia także trawienie, reguluje pracę tarczycy, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach. Rozszerza on także drogi oddechowe, co pomaga leczeniu astmy i zapalenia oskrzeli. Skutecznie chroni organizm przed toksycznymi pierwiastkami, takimi jak ołów, kadm i rtęć. Ma również wpływ na łagodzenie objawów migren. 

Bierze także udział w prawidłowej pracy mięśni poprzez zmniejszanie bólu i dyskomfortu wywołanego skurczami mięśni, jak również zmniejszanie bólów menstruacyjnych będących skutkiem skurczów mięśni gładkich. 

W przypadku niedoboru magnezu, objawy pojawiają się najczęściej przede wszystkim u osób wykonujących ciężkie prace fizyczne lub intensywnie trenujących, takich jak np. sportowcy. W grupie zwiększonego ryzyka są także wszyscy ci, którzy intensywnie pracują umysłowo oraz osoby narażone na silny, długotrwały stres w życiu prywatnym lub zawodowym, ponieważ wpływa to na ich trudności z koncentracją oraz stale towarzyszące uczucie przemęczenia i rozdrażnienie. Większą uwagę na niedobór magnezu powinny zwracać także osoby będące na restrykcyjnych dietach, a także kobiety w ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym. Co ważne, niedobór magnezu skutkuje drżeniem powiek i rąk, a także kruchością włosów i paznokci.