Czy wiesz, jak wygląda leczenie Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria mająca spiralny kształt, która może bez żadnych problemów bytować i namnażać się w żołądku. Jest dobrze przystosowana do rozwoju w kwaśnym środowisku, a poprzez wytwarzanie ureazy potrafi je zobojętnić. Wiele osób przechodzi zakażenie bakterią bezobjawowo. Inni zauważają u siebie dolegliwości żołądkowe, które po pewnym czasie ustępują. Jednak to nie oznacza, że problem zniknął. 

Czym leczyć Helicobacter pylori? Jak dochodzi do zakażenia?

Warto wiedzieć nie tylko, jak leczyć bakterie w żołądku, ale też, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Okazuje się, że przeważnie zdarza się to w dzieciństwie. Helicobacter pylori znajduje się w ślinie, wydzielinie żołądkowej, kale i wymiocinach. Bakteria przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Dlaczego w przypadku Helicobacter pylori leczenie odgrywa tak istotną rolę? Bakterie mogą powodować:

Chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Chorobę Ménétriera

Nowotwory żołądka

U 10-20% osób zakażonych pojawiają się nieprzyjemne i uciążliwe objawy, takie jak:

Zgaga

Bóle brzucha

Nudności i wymioty

Zaparcia

Brak apetytu

Gorączka

Gorsze samopoczucie

Bakteria Helicobacter – jak leczyć?

Przy zakażeniu Helicobacter leczenie odbywa się w warunkach domowych, nie ma potrzeby hospitalizacji. Oczywiście przed wdrożeniem terapii konieczne jest potwierdzenie, że to właśnie te bakterie są odpowiedzialne za występujące symptomy. Można zrobić specjalny test samodzielnie w domu, ale lekarz zwykle zleca dodatkowo badania, które pozwolą na potwierdzenie diagnozy.

Aby całkowicie wyeliminować Helicobacter pylori z błony śluzowej żołądka, standardowo stosuje się najpierw potrójną terapię. Opiera się ona na antybiotykach i chemioterapeutyku, a także IPP, czyli inhibitorach pompy protonowej. Kuracja trwa zwykle 10 dni, ale może się zdarzyć, że nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wówczas wdrażana jest terapia poczwórna, do której dodaje się bizmut, czyli lek osłaniający uszkodzoną błonę śluzową żołądka i wykazujący działanie bakteriobójcze. Trwa ona od 10 do 14 dni, jednak u niektórych osób nie pozwala na pełne wyleczenie. Wynika to m.in. z tego, że bakteria Helicobacter pylori staje się coraz bardziej odporna na antybiotyki. 

Helicobacter pylori – leczenie naturalne

Wiele osób, po rozpoznaniu zakażenia bakterią Helicobacter, pyta o naturalne metody leczenia. Znajdują one zastosowanie np. w sytuacjach, gdy terapie farmakologiczne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Wyróżnia się kilka substancji, które pozwalają na zahamowanie rozwoju bakterii w błonie śluzowej żołądka i redukcję stanu zapalnego. To m.in.:

1. Kwasy Omega-3 – badania pokazują, że uszkadzają ścianę komórkową Helicobacter pylori i zmniejszają wzrost bakterii

2. Resweratrol – substancja zawarta w żurawinie, winogronach, jagodach czy borówkach. Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, osłania żołądek i zmniejsza skutki uboczne długiej antybiotykoterapii

3. Propolis – inaczej kit pszczeli, zwiększa odporność, a dodatkowo wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne

Przy zakażeniu Helicobacter pylori leczenie bez antybiotyków wykorzystuje też różnego rodzaju zioła i rośliny. Te najczęściej stosowane to:

1. Czarnuszka siewna

2. Imbir

3. Aloes

4. Kminek

5. Ostropest

6. Arcydzięgiel

7. Rumianek

8. Prawoślaz

W kuracji bardzo pomocny okazuje się też miód manuka, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Co jeść przy zakażeniu Helicobacter pylori?

Dobrze zbilansowana dieta wspiera leczenie Helicobacter pylori, dlatego warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie produktów, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Niewskazane są:

Pieczywo chrupkie i razowe

Tłuste wędliny

Boczek, smalec, słonina

Kukurydza

Jajka na twardo

Ostre przyprawy

Kawa i mocna herbata

Alkohol

Napoje gazowane

Przy zakażeniu Helicobacter pylori najlepiej jeść 5-6 posiłków dziennie, które są niewielkie objętościowo. Ważne jest spożywanie ich regularnie. Lepiej unikać potraw smażonych, grillowanych i tłustych. Ponieważ żucie także zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wskazane są dania mające papkowatą konsystencję.

Nie zawsze możliwe jest przygotowanie posiłków w odpowiedni sposób, zwłaszcza w przypadku osób zabieganych i zapracowanych. Jeśli chcesz wzbogacić dietę przy Helicobacter pylori, sięgnij po HelicoFood!

Czym jest HelicoFood?

To produkt zaliczany do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Jest wskazany w postępowaniu dietetycznym w zakażeniu Helicobacter pylori, a także chorobie wrzodowej żołądka. To kompozycja witamin, minerałów, ekstraktów roślinnych i drożdży probiotycznych, która zawiera opatentowaną mieszankę ziołową HelicoDiet.

Przygotowanie HelicoFood nie jest trudne ani czasochłonne. Wystarczy dodać zawartość saszetki do 200 ml wody (ciepłej lub chłodnej, przegotowanej) i odstawić na kilka minut. Produkt można też stosować profilaktycznie po zakończonej terapii.