Image Blog

Czy wiesz, że…

Kolagen wzmacnia nasz organizm na różnych poziomach - dba o wzmocnienie poszczególnych układów oraz sprawia że nasza skóra, włosy są w lepszym stanie.

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników organizmu odpowiadających za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Dzięki niemu komórki podlegają nieustannej odnowie. 

Kolagen posiada wyjątkowe cechy: jest bardzo elastyczny, a jednak niezwykle wytrzymały. Chroni narządy wewnętrzne takie jak nerki, żołądek czy wątrobę tworząc wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. W układzie odpornościowym pełni rolę obronną, zapobiegając ingerencji drobnoustrojów i toksyn. Skórze zapewnia ciągłość procesu odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia, które gwarantują jej sprężystość i miękkość. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję. Nazywany jest białkiem młodości.

Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego jest on budulcem większości narządów, przede wszystkim skóry, kości i zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka.

Kolagen wzmacnia nasze stawy oraz sprawia, że są bardziej „nawilżone”, wpływa również na redukcję cellulitu oraz rozstępów. Kolagen chroni również zdrowie układu krążenia. Prolina, jeden ze składników kolagenu, pomaga ścianom tętnic uwolnić nagromadzony tłuszcz w krwiobiegu, zmniejszając tym samym tłuszcz w tętnicach i minimalizując odkładanie się tłuszczu w układzie krwionośnym

Braki kolagenu przyspieszają proces starzenia się skóry (zmarszczki, zwiotczenia skóry), są przyczyną bóli w stawach spowodowanych słabszą lub zmniejszoną chrząstką stawową.