Image Blog

Czy wiesz, że…

Aminokwasy to składniki potrzebne nie tylko sportowcom, ale także osobom chcącym mieć zdrowe i piękne włosy, skórę i paznokcie!

Aminokwasy to związki będące materiałem budulcowym wszystkich białek w organizmie (aminokwasy białkowe), choć mają też inne właściwości, zazwyczaj kojarzone ze sportowcami.

Aminokwasy dzielimy na:

  • aminokwasy egzogenne - niezbędne dla naszego organizmu, których on nie jest w stanie sam wytworzyć;
  • aminokwasy endogenne - nie są niezbędne, organizm wytwarza je samemu;
  • warunkowo niezbędne - organizm wytwarza je sam, jedynie, gdy dostępne są odpowiednie ilości aminokwasów będących ich prekursorami.

Jednymi z najważniejszych aminokwasów wspierających zdrowe włosy, skórę oraz paznokcie są:

L-cystyna - posiada małą cząsteczkę, która w łatwy sposób wnika do wnętrza włosa, a przez to zmniejsza ich wypadanie i pobudza ich porost. Dzięki niej stają się grubsze, mocniejsze, bardziej miękkie i błyszczące. Przeciwdziała ona także fotostarzeniu się skóry, co wykorzystywane jest do wzbogacania składu produktów z serii anti-aging.

L-Metionina - jest elementem koniecznym w procesie syntezy kreatyny. Reguluje keratynizację (inaczej rogowacenie) tj. wytwarzanie naskórka, włosów oraz paznokci. Niezbędna jest również do wzrostu, działa ochronnie na komórki wątroby i uczestniczy w syntezie choliny.

L-Tryptofan – jeśli w naszej diecie znalazło się za mało tryptofanu, możemy na przykład odczuć spadek nastroju, zahamowanie wzrostu, utratę owłosienia czy stwardnienie skóry. Ma on udział w wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu skłaniającego nas do snu, gdy nadejdzie zmierzch. Pozwala także kontrolować stres, który może mieć wpływ na wypadanie włosów.

L-Leucyna - to niezbędny dla organizmu człowieka aminokwas. Jest dziesięciokrotnie bardziej skuteczna w procesie syntezy białka niż inne aminokwasy.

Kwas foliowy – pomaga w prawidłowym tworzeniu aminokwasów. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Sprzyja wzrostowi komórek skóry, dostarczając niezbędnego do jej odnowy materiału DNA i RNA. Badania wykazują, że kwas foliowy może także regenerować uszkodzenia skóry, spowodowane przez promienie słoneczne - wspomaga więc naturalną odnowę skóry.